Zeleninový Borsch

IMG_2483_up

Ahoj a vitajte na blogu. Dlho som už nič na blogu nekuchtila. V záhradke sa nám rozrástla krásna cvikla a tak sme si urobili zeleninový borsch. U nás cvikla ide na odbyt, máme ju veľmi radi, dokonca aj Jeff. Veľmi si ju pochvaľuje, aj keď predtým zeleninu moc nemal v obľube. Na Slovensku sa naučil jesť úplne všetko aj polievky a šaláty. 🙂 Ja ho vždy robím zo zeleniny, z tej čo mám zrovna doma, samozrejme, že vy si ho môžete urobiť aj s mäsom. Je to výdatná polievka, s vyskoým obsahom vitamínov a železa, vynikajúca pri anémii. Má protirakovinové účinky a spomaľuje starnutie. Zaváraná, uvarená, surová, odšťavená v akej koľvek forme je super vitaminózna. Cvikla je jednoducho skvelá.

Na prípravu potrebujeme:

cvikla, mrkva, petržlen, zemiaky,kaleráb,rajčiny,cibuľku,cesnak,kôpor,petržlenovú vňať,bobkový list, čierne korenie,soľ, biely jogurt

Postup:

Najskôr si umyjeme a očistíme všetku zeleninu a pripravíme si bylinky. Cviklu aj zemiaky namočíme do vody.

IMG_2427_up

😀

IMG_2443_up

IMG_2448_up

Takáto rajčinka diablica nám v vyrástla v záhradke. 😀

IMG_2451_

Nakrájame zeleninu na kocky, ak je mrkva malá tak na kolieska.

IMG_2454_up

Nakrájame si cibuľku na pásiky a osmahneme na miernom ohni.

IMG_2458_up

Tá farba, to je nádhera, že? Vitamíny šup ho do tela.

IMG_2463_up

Pridáme nakrajanú zeleninu do hrnca a tiež čierne korenie, soľ a bobkový list a zelejeme vodou. Na miernom ohni varíme do mäkka cca 15min.

IMG_2468_up

Zatiaľ, čo sa nám zelenina varí, tak si na ugrilujeme rajčiny. Ja ich nezalievam horúcou vodou na olúpanie, ale grilujem, majú lepšiu, sladšiu chuť. Nemusíme lúpať, hneď pasírujeme cez sitko do polievky.

IMG_2469_up

Ak už máme zeleninu pekne mäkkú, pridáme asi tretinu vody z borschu spolu so zeleninou do smoothie makeru a rozmixujeme na hladké pyré.

IMG_2474_up

Tým zahustíme polievku. A vymyjeme vodou a pridáme naspäť do borschu, aby nezostalo nič na zmar.

IMG_2476_up

Pridáme cesnak, necháme rozvariť a vypneme, cesnak v polievke dojde. Odstavíme a nakoniec pridáme bylinky kôpor a petržlenovú vňať a môžme konzumovať. 🙂 Moment ešte nie!

IMG_2479_up

Finálna úprava, pridáme biely jogurt, alebo kyslú smotanu. Dobrú chuť. 🙂

IMG_2490_up

Ďakujem pekne za prečítanie, dúfam, že Vás recept na zeleninový borsch inšpiroval a že ste dostali chuť si ho teraz tiež urobiť. 🙂 Priznám sa, že variť a fotiť zároveň dá človeku poriadne zabrať, hlavne keď Vám v žalúdku už vyhravajú. Ale potom som to s chuťou zjedla a aj náš mrťúsik si veľmi pochutnal. 🙂 Čo dnes varíte vy? Máte radi cviklu? Ak máte niejaký obľúbený recept s cviklou sem s ním. Rada vyskúšam.

Majte sa krásne. ♥

mamawearsprada

mamawearsprada

2 Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published.